Prowizja przy wynajmie mieszkania

Biura pośrednictwa nieruchomości można dziś znaleźć w każdym większym mieście. Agenci pracujący w takich miejscach to specjaliści dobrze znający lokalny rynek. Bardzo często wykonują mrówczą pracę, by znaleźć dla klienta odpowiednią ofertę lub sprzedać czy wynająć jego nieruchomość. Usługi pośredników w segmencie najmu zyskują na popularności. Zdarza się, że ze wsparcia agenta korzystają osoby, które chcą wynająć dla siebie lokum. Z drugiej strony część rentierów nie ma czasu lub odpowiedniego doświadczenia, by znaleźć dobrych lokatorów. W tym wszystkim może nam pomóc pracownik agencji nieruchomości. Oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie. Jakiej prowizji możemy spodziewać się przy najmie mieszkania i kto ją płaci?

Najem w rękach pośrednika

Przez lata biura pośrednictwa nieruchomości zajmowały się głównie ofertami kupna lub sprzedaży. Rynek najmu był bardziej samowystarczalny. Właściciele mieszkań czy potencjalni lokatorzy szukali ofert w gazetach, punktach ogłoszeń czy przez rodzinę lub znajomych. W dobie internetu popularne stały się portale ogłoszeń, które kontaktują ze sobą osoby zainteresowane najmem i rentierów. Biura pośrednictwa w tym segmencie działają jednak coraz śmielej. Dużą popularnością cieszą się kompleksowe usługi polegające nie tylko na znalezieniu lokatorów, ale i przygotowaniu mieszkania na ich wizyty oraz przeprowadzanie prezentacji.

Prowizja pośrednika bez względu na rodzaj transakcji czy zakres jego obowiązków podlega negocjacji. Wynagrodzenie agenta wynosi zwykle równowartość miesięcznego kosztu utrzymania lokum, jednak może być sporo wyższe. Wszystko zależy od naszych oczekiwań jako właściciela mieszkania. Jeśli chcemy, by pośrednik zajął się niemal wszystkim, musimy przygotować się na dodatkowe koszty. Na wysokość prowizji wpływa przede wszystkim zakres zadań. Agent może zająć się odświeżeniem i aranżacją mieszkania, które chcemy udostępnić lokatorom. Agencje współpracują zwykle z odpowiednimi wykonawcami i mogą wziąć na siebie nawet drobne prace remontowe.

Pośrednik może reprezentować zarówno kogoś, kto szuka mieszkania, jak i rentierów rozglądających się za lokatorami. Jego podstawowy zakres obowiązków to promowanie ogłoszenia i kontakt z zainteresowanymi. Na dalszym etapie agent wspiera nas swoim doświadczeniem w czasie spisywania umowy. To właśnie ten podstawowy dokument powinien zawierać informację o tym, kto płaci prowizję agentowi. Zwykle robi to osoba, która podpisuje z nim umowę. Jednak wciąż zdarza się, że wynagrodzenie dla agenta jest pobierane od obu stron. O szczegółowych warunkach dotyczących wysokości prowizji i jej rozliczania mówi umowa. Podpisując ją, godzimy się na uiszczenie prowizji całościowo lub podzielenie jej z drugą stroną, gdy pośrednik znajdzie zainteresowanych.

Wątpliwości w kwestii prowizji często mają osoby wynajdujące w sieci interesujące oferty agencyjne. Osoba, która chce wynająć mieszkanie znajdujące się w puli ofert biura, powinna zacząć od kontaktu z pośrednikiem. Kwestię prowizji można omówić już w czasie pierwszej rozmowy telefonicznej. Jeśli nie jesteśmy gotowi na koszty związane z dzieloną opłatą, pozostaje wycofać się z tego typu oferty. Pobieranie prowizji od obu stron nie jest dobrą praktyką, ale wciąż się zdarza i nie jest niezgodne z prawem. Tylko otwarta rozmowa z pracownikiem biura pomoże nam rozeznać się w sytuacji dotyczącej konkretnej oferty.

Dodaj komentarz