Zanim zdecydujesz się na wynajem krótkoterminowy

W Sopocie najem krótkoterminowy stał się jednym z popularniejszych sposobów na zarobek wśród właścicieli nieruchomości. Szum fal, piękne plaże i bogate życie nocne przyciągają rzesze turystów, którzy szukają komfortowego zakwaterowania na krótki czas. Chociaż perspektywa dodatkowego dochodu jest kusząca, zarządzanie wynajmem krótkoterminowym nie zawsze jest spacerem po molo. Celem tego artykułu jest przedstawienie właścicielom nieruchomości w Sopocie realiów najmu krótkoterminowego – zarówno słonecznych stron, jak i tych, które mogą zaskoczyć jak niezapowiedziana burza nad morzem.

Specyfika najmu krótkoterminowego

Najem krótkoterminowy, inaczej niż długoterminowy, opiera się na udostępnianiu nieruchomości na krótkie okresy, często na kilka dni. Jest to idealne rozwiązanie dla turystów pragnących odkrywać uroki Sopotu, ale dla właścicieli nieruchomości to trochę jak rollercoaster, zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym. Przepisy dotyczące najmu krótkoterminowego mogą być skomplikowane, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie podatkowe i odpowiedzialność za bezpieczeństwo gości. Pod względem finansowym najem krótkoterminowy generuje wyższe dochody niż długoterminowy, ale ze względu na sezonowość i koszty utrzymania, może również okazać się bardziej zmienny i nieprzewidywalny.

Zarządzanie nieruchomością

Samodzielne zarządzanie nieruchomością przeznaczoną na najem krótkoterminowy jest zadaniem absorbującym czas, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie wysokiego standardu czystości, którego goście oczekują. Po każdym wymeldowaniu trzeba wykonać gruntowne sprzątanie, a niekiedy drobne naprawy (jest to uciążliwe dla właścicieli, którzy nie mieszkają na miejscu). Tutaj z pomocą przychodzą firmy zarządzające nieruchomościami, które oferują pełen pakiet usług, od sprzątania po zarządzanie rezerwacjami i komunikację z gośćmi. Współpraca z profesjonalną firmą zarządzającą może znacząco zminimalizować stres związany z wynajmem krótkoterminowym, pozwalając właścicielom cieszyć się korzyściami finansowymi, bez konieczności codziennej troski o szczegóły operacyjne.

Ryzyka finansowe oraz prawne

W ostatniej dekadzie na rynku nieruchomości powstał nowy segment – nieruchomości budowane, kupowane i urządzane wyłącznie z myślą o wynajmie na doby. Taka forma wynajmu może być atrakcyjna, ale niesie ze sobą pewne ryzyka finansowe i prawne, które powinny być rozważone przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu mieszkania na ten cel​​.

1. Sezonowość dochodów.

Dochody z najmu krótkoterminowego mogą być sezonowe, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Wysokie zyski w sezonie letnim mogą być częściowo zniwelowane przez znaczący spadek zainteresowania w pozostałych miesiącach roku.

2. Koszty utrzymania i reklamy.

Koszty związane z utrzymaniem mieszkania, takie jak sprzątanie, konserwacja i naprawy s zdecydowanie wyższe w przypadku najmu krótkoterminowego. Dodatkowo promocja mieszkania na platformach do wynajmu krótkoterminowego wymaga dodatkowego budżetu.

3. Podatki.

Wielu właścicieli mieszkań nie odprowadza podatku od najmu, co prowadzi do dyskusji między organami podatkowymi a prawnikami reprezentującymi właścicieli mieszkań, czy najem ten stanowi działalność gospodarczą oraz jaka stawka podatku powinna być stosowana. Nieopłacone lub zaniżone podatki i opłaty środowiskowe stanowią straty także dla miasta, które ponosi koszty, a nie uzyskuje wpływów z tytułu zwiększonego ruchu turystycznego​​. Dlatego można się spodziewać, że zarówno władze centralne, jak i lokalne, będ działały na rzecz uszczelnienia systemu.

4. Regulacje lokalne i prawne.

W Sopocie trwają prace nad uporządkowaniem rynku najmu krótkoterminowego, z uwzględnieniem szczegółowych regulacji dla właścicieli nieruchomości. Projekt nowego prawa powstaje na szczeblu rządowym z zaangażowaniem miasta Sopot oraz lokalnych agencji zajmujących się obsługą najmu krótkoterminowego. Planowane regulacje mają dotyczyć głównie spraw podatkowych, a także innych aspektów, które mogą wpłynąć na komfort mieszkańców miasta oraz bezpieczeństwo. Problemy te obejmują kwestie podatkowe, hałas i nieporządek ze strony turystów, bezpieczeństwo budynków, a także wyludnienie centrum miasta

Dodaj komentarz